Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

Şoför ve araç sahiplerine kış lastiği uyarısı


Konya'da faaliyet gösteren Aslas Oto Lastik'in İşletmecisi Ahmet Demir'den şoför ve araç sahiplerine kış lastiği uyarısı.

Doğru lastik kullanımının yol güvenliği için son derece önemli olduğunu ifade eden Demir, "Yaz ve kış hava şartlarına göre tasarlanan ve mevsimine uygun lastik kullanımı kaza riskini oldukça azaltıyor. Yol güvenliği, aracın yere temasını, yol tutuş ve fren performansını sağlayan lastiklerden başlar. Sürücülerin de kendileri, sevdikleri ve yoldaki diğer insanların güvenliği için lastiklerine mutlaka özen göstermeleri gerekiyor." Dedi.

Kış lastiği uygulaması resmi araçlarda 01 Aralık tarihinde başladığına dikkat çeken Demir, "Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği bu dönemde birçok araç sahibinin kış lastiklerini araçlarına taktırmadığını görüyoruz. Buradaki ölçümüz hava sıcaklarının 7 derecenin altına düşmesidir. Yağışların başladığı bugünlerde araçlarına kış lastiğini taktırmayan şoför ve araç sahipleri bir an önce bu işlemi gerçekleştirmelidir. Yalnızca ticari araçlar değil, trafikteki tüm özel araçlar da kış lastiğine geçmeli." Şeklinde konuştu.

Demir, "Türkiye'de şehirlerarası kara yollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari otomobiller 1 Aralık-1 Nisan döneminde kış lastiği takmasının zorunlu, trafikte ticari araçlar kadar özel araçlar da risk taşıyor. Araştırmalara göre kışın kaza yapma riski yaza göre 6 kat daha fazla. Karlı ve buzlu havalarda yaşanan kazalar genellikle bir ve birden fazla aracın çarpışması şeklinde meydana geliyor. Bu sebeple ticari ya da özel araç demeden tüm vatandaşlarımız kış lastiği kullanımına dikkat etmeli. Aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyük." değerlendirmesinde bulundu.

 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar