Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

SELÇUKLU’DA MOBİL ATIK GETİRME MERKEZLERİ OLUŞTURULDU


Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Selçuklu Belediyesi, ilçe genelinde belirlenen 14 noktaya Mobil Atık Getirme Merkezi kurdu.

Selçuklu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hayata geçirilen, sürdürülebilir kalkınma ilkeleri içinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş Türkiye ile yaşanılabilir dünya bırakılmasının hedeflendiği "Sıfır Atık" projesine ilçe genelinde sürdürdüğü çalışmalar ile katkı sağlamaya devam ediyor. Sıfır Atık Projesi'ne büyük önem gösteren Selçuklu Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hibe edilen Mobil Atık Getirme Merkezi'ni ilçede belirlenen 14 noktaya kurdu. Batarya, pil, tekstil, kağıt, plastik, cam, metal ve elektronik atıklar Mobil Atık Getirme Merkezi'nde toplanarak ayrıştırılacak ve yeniden kullanımı sağlanacak. Atıkların geri dönüştürülmesiyle doğaya verilen zarar sona erecek.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Mobil Atık Getirme Merkezi'ni inceledi. Mobil Atık Getirme Merkezleri hakkında bilgi alan Başkan Pekyatırmacı, vatandaşlardan kullanılabilir atıklarını burada değerlendirmelerini istedi.

Başkan Pekyatırmacı; "14 Mobil Atık Getirme Merkezi'ni ana arterlere konumlandırdık"

Sıfır Atık Projesi kapsamında belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, "Selçuklu Belediyesi olarak pek çok çalışmayı bir arada yürüttük ve özellikle sitelerde, konutlarda geri dönüşümün sağlanması ve bunların düzenli bir şekilde toplanmasıyla ilgili çalışmalarımızı yıllardır devam ettiriyoruz. Sıfır atık kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bunlardan bir tanesi sitelerde yürüttüğümüz geri dönüşüm kafesleri çalışması. Konya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte 360 tane geri dönüşüm kafesini temin edip sitelerimize yerleştirdik. Bugün de Mobil Atık Getirme Merkezlerimizin yerleştirme işlemlerini tamamladık. 14 adet Mobil Atık Getirme Merkezimizi ilçemizin ana arterlerinde vatandaşlarımızın rahatlıkla ulaşabilecekleri yerlere konumlandırdık. Bu sayede hem bir farkındalık oluşturma anlamında sıfır atık çalışmalarına büyük bir katkı sağlamış olacağız hem de hemşehrilerimizin rahat bir şekilde 7 farklı türde atığın toplanabildiği Atık Getirme Merkezlerimizden yararlanmalarını sağlayacağız." dedi.

Başkan Pekyatırmacı; "Hemşehrilerimizden projeye katkı sunmalarını istiyorum"

Belediye olarak gereken çalışmaları yaptıklarını belirten Başkan Pekyatırmacı; "Ben bütün hemşehrilerimizden Sıfır Atık Programı'na özel katkı sunmalarını istiyorum. Özellikle evlerinde atıklarını ayrıştırmalarını ve mutlaka geri dönüşüm atıklarını ayrı ayrı biriktirerek ilçemizin çeşitli noktalarına yerleştirdiğimiz atık toplama kafeslerine getirmelerini ve bu sayede bu atıkların ekonomimize kazandırılmasını arzu ediyorum. Sıfır Atık Programı hem atıkların ekonomiye kazandırılması hem de israfın önlenmesi için çok önemli bir program. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu anlamda bize büyük destek veriyor. Verdiği desteklerden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum Bey'e ve projeye verdiği desteklerden dolayı Cumhurbaşkanımızın Eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendiye teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar