Header Ads Widget

Doğal güzellikler Şehri Konya

Kategori günceleri

6/recent/ticker-posts

KARATAY BELEDİYESİ 2020’DE 134 HAYVANI SAĞLIĞINA KAVUŞTURDU


KILCA: YARATILANI YARATANDAN ÖTÜRÜ SEVİYOR VE TÜM CANLAR İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ

Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi, çocuklara hayvan sevgisini aşılaması ve hayvanların yakından tanınmasına imkân sağlamasının yanında aynı zamanda İç Anadolu Bölgesi'nin de önemli bir hayvan tedavi ve rehabilitasyon merkezi konumunda. Bu kapsamda doğada yaralı halde bulunan ve merkeze getirilen 134 hayvan, 2020'de tedavi edilerek sağlığına kavuşturuldu. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; "Bölge için önemli bir rehabilitasyon merkezi olan hayvanat bahçemize getirilen can dostlarımız büyük bir hassasiyetle tedavi ediliyor. Çünkü bizler, yaratılanı Yaradan'dan ötürü seviyor, Karatay'ımızın yaşamaktan mutluluk duyulan bir ilçe olması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz" dedi.

Konya'nın ilk ve tek hayvanat bahçesi, Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi, 73 türde 617 hayvana ev sahipliği yapıyor.

Karatay Şehir Parkı'nın yanında yer alan Karatay Hayvanat Bahçesi, her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği, çocuklara hayvan sevgisini aşılayarak, hayvanları yakından tanımalarına imkân sağlayan önemli bir merkez.

YARALI HAYVANLAR KARATAY BELEDİYESİ HAYVANAT BAHÇESİNDE TEDAVİ EDİLİYOR

Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra hayvan severler, tarafından doğada yaralı halde bulunan binlerce hayvan da aynı zamanda İç Anadolu Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde deneyimli ve uzman veterinerler tarafından tedavi edilerek sağlığına kavuşturuldu. Tedavileri tamamlanan hayvanlar ise rehabilite edildikten sonra yeniden doğaya bırakılıyor.

2020'DE 134 HAYVAN TEDAVİ EDİLEREK DOĞAYA BIRAKILDI

Bu kapsamda 2020'de tedavi için Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi ve İç Anadolu Tedavi Rehabilitasyon Merkezi'ne getirilen 134 hayvan sağlığına kavuştu. Tedavi sonrasında ise hayvanlar, yine uzman veterinerler tarafından rehabilitasyon sürecine sokularak eski yaşamlarına daha hızlı adapte olmaları sağlanmış oluyor. Rehabilitasyon süreci tamamlanan hayvanlar, doğada hayatta kalabilecek beceri ve yeteneğe ulaştıktan sonra ekipler tarafından doğal yaşam alanlarına bırakılıyor.

KARATAY BELEDİYESİ SOKAK HAYVANLARINI DA UNUTMUYOR

Öte yandan Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, doğada yiyecek veya su bulmakta zorlanan hayvanları için de çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Bu kapsamda da ilçenin çeşitli yerlerine Karatay Belediyesi tarafından yerleştirilen kedi, köpek ve kuş beslenme odaklarına düzenli olarak yiyecek, yem ve su bırakılıyor.

Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, söz konusu çalışmalarla 2020 yılı içerisinde Karatay'daki 19 adet köpek, 10 adet kedi besleme istasyonu ve 200 adet kuş evine toplamda yaklaşık 40 ton köpek maması, 4 ton kedi maması bıraktı.

ÇOCUKLARIMIZA HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILIYORUZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi'nin 73 türden 617 hayvana ev sahipliği yaptığını söyleyerek, tesisin aynı zamanda bölge için de önemli bir hayvan tedavi ve rehabilitasyon merkezi olduğuna dikkat çekti.

Başkan Hasan Kılca, şunları söyledi: "Karatay Hayvanat Bahçemizi her gün yüzlerce vatandaşımız ziyaret ediyor. Özellikle çocuklarımız burada dünyanın farklı bölgelerine ait hayvanlara büyük ilgi gösteriyorlar ve doğanın büyük parçası olan hayvanları birebir görüp onlara karşı sevgi ve koruma duyguları gelişiyor. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayarak çocukların hayvanları daha yakından tanımalarına imkân sağlayan tesisimiz, hayvan severlerin doğada buldukları yaralı hayvanların tedavi edilmesi ve rehabilite olmaları için de çok önemli. Bugüne kadar binlerce hayvanı sağlığına kavuşturduktan sonra rehabilite eden ekiplerimiz, bu dostlarımızı rehabilite süreçlerinin ardından yeniden doğal yaşam alanlarına bırakıyor. Son günlerine geldiğimiz 2020'de de bu konuda önemli gayretlerimiz oldu. Çünkü bizler, yaratılanı Yaradan'dan ötürü seviyor, Karatay'ımızın yaşamaktan mutluluk duyulan bir ilçe olması için elimizden geleni yapıyoruz. Her canlının önemini bilerek, bir canlının canının yanması bize olmuş kabul ederek hizmetlerimizi bu düsturla yapmaya çalışıyoruz." dedi.

Hasan Kılca, kış aylarının gelmesiyle birlikte Karatay Belediyesi olarak soğuk kış şartlarında doğadaki hayvanların beslenmesine yönelik çalışmalara da hız verdiklerini kaydetti. Kılca, Hayvanat Bahçesi'ndeki hayvanların da soğuktan etkilenmemesi için hazırlıklara başladıkları, bu kapsamda da hayvanların barındığı kapalı alanlara iklim ve hava şartlarına uyumlu ısıtma sistemlerinin kurulduğunu sözlerine ekledi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar